1 Червня, 2021
Виявивши у малюка в роті (на язику, на яснах) виразки, пухирці, наліт та інші ознаки запалення слизової, молоді батьки часто не знають, до якого лікаря йти. Це симптоми стоматиту, лікування якого призначає дитячий стоматолог. Також батьків цікавить, як лікувати запалення і чи можна це зробити в домашніх умовах. Чим лікувати стоматит, залежить від його природи, форми, а оскільки різновидів безліч, поставити точний діагноз, призначити правильне лікування може тільки лікар. Після отримання рекомендацій фахівця батьки можуть стоматит у дитини лікувати вдома, деякі маніпуляції проводяться в клініці. Стоматит у дітей часто ускладнюється, переходить у хронічну форму. Тому батькам важливо знати, як виглядає уражена слизова, від чого розвивається її запалення, як вилікувати цю хворобу та як попередити стоматит у дитини.
Що таке стоматит?
Стоматит у дорослих і дітей – це група захворювань, які супроводжуються запальним процесом на різних ділянках слизової рота, її почервонінням, набряком, появою висипань, ерозій, виразок, неприємним запахом з рота. Існують різні види стоматиту зі специфічним характером ураження слизової, загальні для всіх різновидів ознаки – дискомфорт, печіння в роті.
Маленькі діти не можуть поскаржитися на такі відчуття, батьків повинні насторожувати частий плач, неспокійна поведінка, відмова від їжі. Точніше, малюк голодний, намагається їсти, але не може, оскільки при контакті з їжею болісні, дискомфортні відчуття зазвичай посилюються. Деякі форми стоматиту діти переносять відносно легко, але при тяжкому перебігу крім болючих виразок у роті відзначаються симптоми загальної інтоксикації, підвищується температура.
Стоматит у дитини – дуже поширена проблема, з усіх стоматологічних захворювань, на які страждають діти, стоматити діагностуються найчастіше. Імунітет у дітей досить слабкий, а слизова рота ніжна, вразлива, особливо у грудничка. Тому ймовірність зараження інфекційним стоматитом або механічних пошкоджень слизової у дітей вище, ніж у дорослих.
Види стоматиту
За особливостями перебігу стоматит у дітей підрозділяється на гострий, хронічний і рецидивний. Останні дві форми розвиваються як ускладнення першої, якщо лікування було пізно розпочато, проводилося неправильно, виявилося недостатнім (наприклад, лікували тільки народними засобами).
За вираженістю симптоматики розрізняють такі форми стоматиту:
- легка, з одиничними місцевими проявами;
- середньотяжка, з множинними ураженнями слизової рота та помірною інтоксикацією;
- ажкав, загальна інтоксикація більш виражена.
За характером, глибиною ураження стоматит у дітей поділяють на:
- катаральний, найпростіша, поверхнева форма з набряком і почервонінням слизової;
- везикулярний, з хворобливими пухирчастими висипаннями, які лопаються та перетворюються на виразки;
- афтозний, з ерозіями (афтами), у дітей зазвичай діагностується фібринозна форма, афти покриті сіруватим або жовтим нальотом. Афтозний стоматит у дорослих може протікати в більш важких формах – некротичній, гранулярній, деформуючій;
- виразковий, найбільш важка форма, глибокі округлі виразки зазвичай поодинокі, локалізовані, ураження всієї слизової для дітей нетипово. До цієї форми стоматиту найбільш схильні діти від півроку до 3 років.
Залежно від етіології (причини) стоматит у дітей буває вірусний, бактеріальний, грибковий, травматичний, алергічний.
Етіологія стоматиту та фактори ризику
Вірусні, грибкові та бактеріальні стоматити відносяться до інфекційних, їх викликає проникнення в організм інфекції або активізація умовно-патогенної мікрофлори порожнини рота на тлі зниження імунітету та інших несприятливих факторів. У дітей найчастіше розвиваються герпетичний і кандидозний стоматити. Перший викликаний вірусом герпесу, другий (його ще називають молочницею) – грибком Candida. Поширена причина молочниці в роті у грудних дітей – вагінальний кандидоз у вагітних, немовля інфікується під час пологів. Серед бактерій запалення слизової рота у дітей найчастіше провокують стафілококи та стрептококи.
До розвитку травматичного стоматиту призводить пошкодження слизової, механічне (наприклад, в процесі чищення зубів) або термічне (опік). Нерідко запалюються ранки на язику, на губі та інших ділянках, які найпростіше прикусити. У дітей цей різновид захворювання часто розвивається при прорізуванні зубів або після видалення зуба.
Також до запалення призводить контакт слизової з подразником-алергеном, який може міститися в їжі, медикаментах, зубній пасті або ополіскувачі.
Інфекція, травма та контакт з алергеном – основні причини стоматитів, але існує ряд факторів, які підвищують ризик розвитку захворювання:
- недоношеність;
- спадкова схильність;
- слабкий загальний імунітет, дисбактеріоз. Слід зазначити, що до герпетичного стоматиту більш схильні діти на штучному вигодовуванні, у грудничка, який отримує материнське молоко, ймовірність захворювання у віці до року мінімальна;
- недостатня гігієна ротової порожнини, наявність інших стоматологічних захворювань;
- носіння ортодонтичних конструкцій (брекетів);
- порушення нормальної мікрофлори порожнини рота внаслідок лікування деякими медикаментами;
- дистрофії, дефіцит в раціоні важливих поживних речовин;
- цукровий діабет.
Стоматит у дітей зазвичай розвивається як самостійне, первинне захворювання, запальний процес починається з порожнини рота. Але запалення слизової рота також може бути одним із проявів захворювань інших органів і систем, наприклад, хвороби шлунково-кишкового тракту або ендокринної патології. Такі стоматити називаються симптоматичними та більш типові для дорослих.
Чи передається це захворювання?
Заразний тільки інфекційний стоматит, особливо герпетичний. Важливо знати, як передається це захворювання. Заразитися можна через посуд, іграшки та інші предмети побуту, при поцілунку, також інфекція поширюється з крапельками слини при кашлі, чханні. За наявності вірусу герпесу в організмі у вагітних можливе внутрішньоутробне інфікування плода. Оскільки інкубаційний період становить від 2 днів до 2 тижнів, джерелом інфекції може виявитися людина без видимих ознак стоматиту.
Симптоми стоматиту
Як виглядає слизова рота при стоматиті, залежить від етіології, стадії, ступеня тяжкості захворювання.
Для бактеріального стоматиту характерне виражене почервоніння слизової й утворення виразок, часто розвивається гнійний процес.
Герпетичний спочатку протікає як везикулярний, швидко переходить в афтозний. Часто супроводжуються пухирчастими висипаннями на шкірі, кровоточивістю ясен, нежиттю, кон’юнктивітом. Температура висока, лімфовузли збільшуються, дитину нудить, посилюється слиновиділення. Якщо висипання локалізуються тільки в горлі та на гландах, це герпетична ангіна.
Кандидозний починається з появи на слизовій білих точок, після чого вона швидко покривається нальотом, що нагадує кисляк, сир. В основному він утворюється зверху на язику та на внутрішній поверхні щік, при важкій формі наліт можна побачити на губі, на яснах, на піднебінні, в горлі, причому він стає сірим.
Запалення може локалізуватися не тільки всередині порожнини рота (на піднебінні, на губі, на язику), але й в куточку. Кутовий, або ангулярний стоматит більш відомий як заїда. Спочатку він проявляється почервонінням і набряком шкіри, слизової в куточках рота, потім утворюються болючі тріщини, які покриваються скоринками.
Як лікувати стоматит?
Чим лікувати стоматит, залежить від його природи. При травматичному лікування повинно бути спрямоване на прискорення загоєння слизової, полегшення болю. При алергічному показані антигістамінні препарати, крім того, важливо встановити алерген і виключити його вплив. При інфекційному симптоматичного лікування недостатньо, необхідно знищити збудника інфекції. Для цього застосовують антибіотики, противірусні та протигрибкові препарати.
Молочницю можна лікувати содою, яку нескладно знайти вдома на кухні, але таке лікування є допоміжним і не замінює протигрибкову медикаментозну терапію. Чим лікувати стоматит, порекомендує лікар після огляду маленького пацієнта, для постановки точного діагнозу та підбору препарату можуть знадобитися аналізи.
Стоматолог докладно розповість, як лікувати стоматит, як прибрати запалення та попередити розвиток ускладнень, якої дієти дотримуватися, як правильно проводити гігієнічні процедури. Давати медикаменти для системної терапії, полоскати рот або зрошувати його порожнину аерозолями, виконувати аплікації гелів, мазей з знеболюючим, ранозагоюючим ефектом можна вдома. А в стоматологічній клініці проведуть фізіотерапевтичні процедури (ультрафонофорез, ультрафіолетове опромінення), які допоможуть швидше вилікувати стоматит у дитини.
Коментарів немає