28 Січня, 2021
Незважаючи на популярність даної теми, людей не перестають цікавити питання: «як правильно чистити зуби?», «Як доглядати за порожниною рота з особливими потребами?», «Як правильно чистити зуби дітям?». Незважаючи на начебто присутню ясність, єдності стоматологів немає навіть щодо кращого часу чищення зубів – до сніданку або після їжі.
Кожен мріє про красиву білосніжну посмішку. І це змушує шукати відповіді на актуальні питання “скільки разів в день потрібно чистити зуби”, “чим краще чистити зуби” – пастами або порошком, звичайною або електрощіткою?” Викладені в даній статті правила чищення зубів торкнуться найважливіших сторін зубної гігієни і допоможуть і дорослому, і дитині.
Навіщо потрібно чистити зуби
Рот – місце скупчення колосальної кількості бактерій. Залишки їжі в міжзубному просторі створюють сприятливе середовище для розмноження шкідливих і навіть небезпечних мікроорганізмів. Їх розмноження призводить до утворення м’якого нальоту – причини розвитку карієсу.
Саме через цей наліт емаль вражається кислотою, розм’якшується і стає особливо схильною до каріозних утворень і каменю. Видаляючи наліт звичайною або електричною щіткою, ви забезпечуєте емалі захист від можливості розвитку карієсу, а травній системі від патогенних бактерій.
Ось чому питання коли правильно чистити зуби перший раз, більшість стоматологів вирішують на користь часу вранці, до сніданку. Інакше наліт, утворений під час сну, разом з їжею потрапляє в кишечник і шлунок. А це загрожує розладами шлунково-кишкового тракту.
Також фахівці рекомендують не ігнорувати гігієну рота після сніданку, адже це дозволяє усунути середовище для розмноження бактерій.
Регулярна гігієна і вранці до їжі, і ввечері, захищає весь організм. Ось чому так важливо знати, як правильно чистити зуби, як ефективно видаляти наліт і бактерії, скільки часу потрібно чистити зуби, чим краще це робити і чи можна користуватися порошком.
Загальні правила чищення зубів
Правило про те, що чистити зуби потрібно мінімум два рази на день: вранці, до їжі, і ввечері, після їжі складно оскаржити. На питання, скільки часу потрібно чистити зуби, більшість фахівців вам дадуть відповідь приблизно 2-3 хвилини.
Цього вистачить, щоб очистити язик і позбавити ротову порожнину:
- від залишків їжі в міжзубному просторі;
- від осідання м’яких частинок на емалі;
- від руйнівної дії кислоти.
Правила чищення зубів передбачають рух зубної щітки в ротовій порожнині за такою схемою:
- По нижній щелепі починають рух справа наліво по боках.
- Потім рух повторюють зліва направо по верхньому ряду, послідовно захоплюючи по 2-3 зуби та рухаючись до передніх зубів.
- Для повного видалення нальоту з кожної поверхні зуба необхідно зробити 10 і більше парних рухів зубною щіткою.
- Зовнішні поверхні чистять вертикально, як би змітаючи залишки їжі від основи ясен до ріжучого краю.
- Легкий масаж ясен роблять на зімкнутих щелепах. Здійснюють легкі колоподібні рухи, які захоплюють і зуби, і ясна.
Як правильно чистити зуби: альтернативні способи
З тим, як правильно чистити зуби та коли, розібратися легко, якщо потренуватися перед дзеркалом із зубною щіткою в руках. Але є і альтернативні способи. Це ополіскувач та очищення зубною ниткою. Чи є особливі правила чищення зубів з їх допомогою і наскільки вони виправдані?
Навіщо потрібно користуватися зубною ниткою?
Ниткою можна видалити залишки їжі, недоступні при класичному очищенні звичайною або електричною щіткою. Ниткою легко вдається проникнути в міжзубний простір і зробити його чистим. Користуючись ниткою, можна позбавити себе від багатьох неприємностей, таких як запалення ясен, жовтий відтінок, наліт або навіть камінь.
Ополіскувач: чи так він необхідний
Користуватися ополіскувачем корисно, якщо його формула складена правильно. Обов’язкова умова якісного ополіскувача – збереження в доступній формі всіх активних компонентів. Тоді вони починають свою дію в порожнині рота відразу з флакона.
Ополіскувач допомагає при вирішенні багатьох стоматологічних проблем:
- підвищує ремінералізуючі властивості зубної пасти;
- зменшує або ліквідує запалення ясен;
- освіжає подих;
- знищує хвороботворні бактерії.
Важливо пам’ятати, що ні нитка, ні рідкий ополіскувач навіть в поєднанні не є самостійними способами очищення зубної поверхні. Для хорошого результату краще користуватися всіма доступними способами регулярно.
Як правильно чистити зуби: методики
Загальний підхід, розглянутий вище, показує, як правильно чистити зуби без особливих потреб, і коли. З його допомогою можна дізнатися, скільки по часу потрібно чистити зуби, як рухатися і на що звертати увагу. Крім головного як правильно чистити зуби багатьох цікавлять і не менш важливі питання. Батьки бажають отримати вичерпну відповідь на питання як правильно чистити зуби дітям, власники чутливих зубів задаються питанням чи є м’який спосіб чистити зуби або як правильно чистити зуби для здоров’я ясен.
Щадний (м’який) спосіб
Щадний метод допомагає уникнути травми ясен. Якщо слизова запалена, або судини розташовані близько, можна отримати кровотечу та болючі відчуття. Щоб цього уникнути, діють звичайною або електричною щіткою так: тримають її перпендикулярно поверхні зубів. Рухи роблять від основи до ріжучих країв зубів. Потім щелепу замикають і роблять кілька рухів по поверхні назад і вперед. Це делікатний метод, який підходить для очищення з внутрішньої сторони.
Чищення зубів для здорових ясен
Легкий масаж ясен в процесі очищення стимулює кровообіг, але підходить тільки тим, чия слизова здорова. Такий спосіб передбачає кругові рухи по всій поверхні зубів. Скільки разів на день потрібно чистити зуби таким способом? Частота не залежить від способу – головне, робити це регулярно.
Як правильно чистити зуби дітям
Починати дотримуватися гігієни ротової порожнини у найменших потрібно з появою перших зубів. Важливо знайти хорошого дитячого стоматолога, який не тільки розповість, як правильно чистити зуби дітям, але й підбере спеціальні засоби.
Для очищення перших зубів у немовляти можна використовувати спеціальні гігієнічні серветки, а зі збільшенням їх кількості доведеться подбати про вибір відповідної щітки. Зараз в аптеках і магазинах можна придбати дітям оригінальні яскраві моделі зі спеціальними індикаторами.
Важливо самим запам’ятати, як правильно чистити зуби дітям, і вчити їх робити це самостійно два рази в день стільки ж за часом, скільки це роблять дорослі.
Як правильно чистити зуби з брекетами
Корекція прикусу та зубного ряду автоматично підвищує вимоги до гігієни порожнини рота. Але скільки разів в день потрібно чистити зуби в цей делікатний період? В даному випадку дуже важливо після кожного прийому їжі дуже ретельно очищати зуби незалежно від часу доби. Крім того, необхідно вибирати спеціальну щітку, а також купити спеціальний йоржик, ополіскувач для підтримки балансу, і користуватися ниткою.
Схема гігієнічних процедур включає:
- зняття нальоту, приділяючи кожному зубу не менше 10 секунд;
- обробку йоржиком брекетів і зубів під ними;
- видалення ниткою залишків їжі в міжзубному просторі;
- надання диханню свіжості.
Чим краще чистити зуби
Особиста гігієна починається з вибору аксесуарів і косметики. Лікар підкаже, якою зубною пастою або порошком користуватися, і порекомендує модель щітки.
Як вибрати щітку
Сучасні моделі мають різну жорсткість, щільність щетини, різне спрямування пучків ворсу для різноманітних ефектів. У більшості випадків стоматологи радять купити щітку з ворсом середньої жорсткості та синтетичного походження. Штучний матеріал перешкоджає розмноженню бактерій і легко миється.Сьогодні багато хто воліє користуватися електрощіткою. Зараз є великий вибір, встояти перед яким неможливо.
Багатьох цікавить питання, як правильно чистити зуби електрощіткою. У більшості випадків лікарі-стоматологи єдині в думці: користуватися електрощіткою потрібно не частіше кількох разів на тиждень. Важливо освоїти це правило, інакше емаль може істотно постраждати, і почнеться руйнування. Електричною щіткою небажано користуватися кожен день і дитині, краще купити класичний варіант. Якщо є сумніви, краще проконсультуйтеся з лікарем про те, як правильно чистити зуби електрощіткою.
Чищення ультразвуковою щіткою – новий і дуже ефективний напрямок. Ультразвук допомагає впоратися з проблемами в найскладніших випадках:
- при носінні ортодонтних систем;
- при розвитку сильного нальоту і каменю;
- при запаленні ясен;
- при наявності сильних відкладень в важкодоступних місцях.
При бажанні користуватися ультразвукової щіткою можна і в будь-яких інших випадках. Такий прилад не чинить механічного впливу на ясна та емаль.
Чим краще чистити зуби, щоб вони стали білими
В процесі підтримки здоров’я не обійтися без спеціальної косметики: потрібно користуватися правильним порошком або зубною пастою. Їх вибір залежить від загального стану порожнини рота. Якщо є проблеми, краще проконсультуватися зі стоматологом: він підкаже, яким порошком потрібно користуватися і чи можна, яка зубна паста не зашкодить і допоможе.
Зубна паста буває декількох видів:
- Лікувальну виписує лікар при наявності показань.
- Відбілюючі містять певний відсоток м’яких абразивів хімічної або механічної дії. Вони допомагають освітлити емаль, занадто часто їх краще не використовувати.
- Органічні мають абсолютно натуральний склад, не мають протипоказань, але досить дорогі та неекономічні.
Профілактичні захищають від можливих проблем ясен або емалі: зміцнюють і мінералізують, знімають запалення. Щоб сяяти білосніжною посмішкою, непотрібні складні дії. Досить дотримуватися регулярності та слідувати рекомендаціям. І тоді ні зубний камінь, ні карієс, ні пародонтоз не зіпсує вам настрій.
Коментарів немає